ویپ

عمر مفید دستگاه های ویپ چقدر است؟

عمر مفید دستگاه های ویپ چقدر است چطور میتوان آن را افزایش داد؟

اینکه عمر مفید دستگاه‌های ویپ چقدر است و چطور می‌توان آن را افزایش داد، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها و سوالات همیشگی ویپرها و علاقه‌مندان به این محصولات است. بالاخره ویپ‌ها هم همانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر، دارای یک حداکثر عمر مفید هستند و با گذر زمان، خراب و از عمرشان کاسته می‌شود. چیزی که باید به آن تاکید ویژه داشت این است که با انجام یکسری کارها، می‌توان شیوه “نگه‌داری” از دستگاهمان را بهبود دهیم و با به کارگیری برخی از اقدامات، باعث افزایش عمر مفید دستگاه‌ ویپ‌‌ خود بشویم. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با راه‌کارهای افزایش عمر مفید دستگاه‌های ویپ بیشتر آشنا کنیم.

تصویری از باتری دستگاه ویپ

تأثیر باتری بر عمر ویپ

باتری ویپ، اصلی‌ترین قسمت دستگاه ویپ شما است و معمولا این محصولات از کیفیت و تکنولوژی بالایی برخوردارند. به همین سبب اگر زمانی نیاز به تعویض باتری ویپ داشتید، حتما از باتری مناسب استفاده کنید. برای شارژ مجدد باتری، دقت کنید شارژری که می‌خواهید از آن استفاده کنید، مشخصات فنی متناسب با باتری را داشته باشد. بعد از خرید ویپ، برای شارژ باتری ویپ یا پاد خود، حتما از شارژر مخصوص دستگاهتان استفاده و پس از فول شارژ شدن آن را از شارژ جدا کنید.

همیشه در نظر داشته باشید که آداپتورها، مقاومت سیم، میزان جریان و ولتاژ و نهایتا گرمای ایجاد شده در هر شارژر متفاوت است، پس استفاده‌ی نامناسب از آنها میتواند در بلندمدت به باتری ویپ آسیب بزند. همچنین باید حواستان باشد که دستگاهتان بیش از حد شارژ نشود. چرا که این موضوع هم می‌تواند به باتری آسیب برساند.

باتری‌های ویپ به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. باتری داخلی
  2. باتری خارجی

برخی از دستگاه‌ها دارای باتری داخلی هستند، در حالی که برخی دیگر از دستگاه‌‌ها از باتری خارجی پشتیبانی می‌کنند. باتری‌های خارجی دست شما را باز میگذارند زیرا جنس و ظرفیت‌های متنوعی دارند و قابل تعویض هستند. در دستگاه‌های ویپ، باتری خارجی خروجی بهتری میدهد و به دلیل امکان تنظیم ولتاژ، به طور بالقوه طول عمر شارژ را دو برابر می‌کند.

تصویر یک دستگاه ویپ در حال شارژ شدن

استفاده نکردن از دستگاه در حال شارژ

برای افزایش طول عمر باتری بهتر است همیشه در بازه بین 20 تا 80 درصد آن را شارژ کنید. اگر هنگام شارژ از ویپ خود استفاده کنید، باتری‌ها همزمان دو کار مختلف را انجام می‌دهند که به آنها آسیب خواهد رساند. فایر کردن مداوم و کام گیری بی‌وقفه ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند. توصیه می‌کنیم حتما بعد از هر 4 یا 5 پاف به باتری استراحت دهید و باتری ویپ خود را از مراجع و فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

ویپرزدیلی به عنوان یکی از فروشندگان اصلی تجهیزات و لوازم جانبی می‌تواند در این مسیر برای خرید شارژر و باتری ویپ به شما کمک کند.

تصویر اتصال شارژر به دستگاه ویپ

شارژ کردن باتری ویپ در شرایط پایدار برقی

نوسانات مداوم برقی می‌تواند به باتری‌ها آسیب بزنند. در هنگام شارژ کردن، به پایدار بودن ولتاژ و مناسب بودن دمای محیط توجه کنید تا طول عمر باتری ویپ و پاد شما افزایش یابد. در ضمن هرچه نوع باتری شما باکیفیت تر باشد، در مقابل با نوسانات برقی نیز مقاوم‌تر خواهد بود.

از قرار دادن باتری ویپ در دمای شدید خودداری کنید

باتری‌های ویپ می‌توانند دمای پایین و بالا را تحمل کنند، اما شما نباید محدودیت‌های آنها را آزمایش کنید! دمای بالاتر باتری‌های شما را تحت فشار قرار می‌دهد و باعث می‌شود سریع‌تر از کار افتاده یا تخلیه شوند، در حالی که نگه‌داری آن در دمای سردتر، این اثر را به شکل تدریجی ایجاد می‌کند. پس مطمئن شوید که آنها را در مکانی خنک و دور از نور خورشید نگهداری می‌کنید.

تأثیر کویل بر عمر دستگاه‌های ویپینگ

دستگاه‌های ویپ و پاد سیستم با مایع‌های جویس و سالت نیکوتین کار میکنند. این مایع داخل مخزن دستگاه شما که همان تانک یا کارتریج است ریخته می‌شود و با فایر کردن (کام گیری) تبدیل به بخار شده و پس از مکش شما، وارد دهان و ریه می‌شود. کویل وظیفه تبدیل مایع به بخار را در دستگاه ویپ و پاد بر عهده دارد. در واقع می‌توان گفت فارغ از برند و نوع دستگاه و اینکه شما از چه نوع جویسی استفاده می‌کنید، مهم‌ترین فاکتور برای کیفیت طعم‌رسانی در دستگاه‌های ویپینگ، کویل است. معمولا روی تمامی کویل‌های اورجینال یک عدد برای میزان اهمِ مقاومت آن نوشته شده و یک عدد هم برای واتیج قابل استفاده. این دو عدد بسیار مهم و کاربردی هستند.

تصویری از چند کویل دستگاه های ویپ

عدد اهم نشان دهنده توان مقاومت کویل است و عدد واتیج نشان دهنده بازه‌‌ی توان خروجی. هرچه مقدار مقاومت در کویل کمتر باشد حجم بخار بیشتر می‌شود و همینطور برعکس.
همان طور که گفتیم کویل‌ها قطعات مصرفی ویپ هستند و باید به طور دوره‌ای تعویض شوند تا هم قدرت طعم‌رسانی مایع جویس شما از بین نرود و هم کیفیت کام رسانی دستگاه افت نکند. به طور استاندارد و نرمال یک کویل باید حداقل با یک بطری جویس تعویض شود. البته این یک فرمول نسبی است و عمر مفید برای تعویض یک کویل به هیچ وجه عدد ثابتی ندارد. ممکن است فردی با اطلاعات کم یک کویل را در عرض چند دقیقه بسوزاند و فردی تا چند ماه از همان کویل به طور درست استفاده کند. برای اطلاعات بیشتر از نشانه‌های سوختن کویل و راه کارهای طولانی‌تر شدن عمر آن می‌توانید نگاهی به مقاله‌های قبلی ما داشته باشید.

نکاتی مهم برای افزایش طول عمر کویل

  1. حتما بعد از تعویض کویل قدیمی با نو، بین 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا مایع به طور کامل جذب پنبه‌‌ی کویل شود، زیرا در صورت آغشته نشدن پنبه به جویس یا سالت، امکان سوختن کویل بسیار زیاد می‌شود.
  2. بین هر 5 بار کامی که از دستگاه می‌گیرید 1 تا 2 دقیقه به آن استراحت دهید تا دوباره پنبه‌ کویل، جویس یا سالت نیکوتین درون مخزن یا کارتریج را جذب کنند.
  3. کام خود را نه خیلی عمیق و طولانی و نه خیلی آرام بگیرید.
  4. همواره بررسی کنید که مخزن کارتریج دستگاه تان تا 40 درصد پر از جویس باشد، زیرا کم بودن حجم مایع باعث خشک ماندن پنبه و سوختن آن خواهد شد.
  5. اگر برای مدت طولانی قصد استفاده از دستگاه را ندارید، بهتر است کارتریج آن را جدا کرده و کنار بگذارید.
  6. به هیچ وجه کویل را با مایعاتی مثل آب یا چیز دیگر نشوید، زیرا به طور کامل خاصیت خود را از دست می‌دهد.

جلوگیری از ضربه شدید

یکی از عواملی که به طور قطع می‌تواند عمر ویپ را کم کند، ضربه خوردن است. البته ممکن است که برخی از دستگاه‌های ویپ دارای جنس بدنه محکم و مقاومی باشند و این تصور به وجود بیاید که در برابر هر ضربه‌ای مقاوم هستند. اما در واقع هیچ دستگاه ویپی نمی‌تواند در برابر ضربه‌های متعدد و یا ضربه‌های شدیدی که به یکباره بر آن وارد می‌شود، صد درصد مقاومت کنند.

استفاده از جویس‌های دارای PGو VG و نیکوتین استاندارد

تصویری از یک جویس PG و یک جویس VG

کویل‌ها، یکی از قطعاتی هستند که استفاده و تعویضشان، هزینه بر است. از این رو برای مراقبت بیشتر از کویل و بالا بردن طول عمر دستگاه ویپ، لازم است که به کویل‌ها فشار کمتری وارد شود. البته بدیهی است که مصرف بعضی از جویس‌های تقلبی و بی کیفیت، سبب وارد آمدن فشار بالایی به کویل‌ها می‌شوند و در نتیجه کویل‌ها زودتر می‌سوزند. از این رو برای پیشگیری از بروز این مشکل بهتر است در هنگام خرید جویس‌ها یا سالت نیکوتین‌ها دقت بیشتری داشته باشید.

تمام مایعات حاوی نسبتی از دو ماده مهم هستند: VG (گلیسیرین گیاهی) و PG (پروپیلن گلیکول). VG ماده غلیظ‌تری است درحالی‌که PG غلظت کمتری دارد. نسبت‌های مختلف این مواد بر ویسکوزیته مایع بخار و بنابراین، استفاده از آنها در هر نوع دستگاه، تأثیر می‌گذارد.

  • هرچه میزان VG بیشتر باشد، حجم بخار بیشتری تولید می شود.
  • هرچهPGبیشترباشد، بخارکمتر و کامرسانی مشابه سیگار،بیشترمی‌شود.

کلام آخر
در این مقاله در مورد عمر مفید ویپ صحبت کردیم. همیشه بخاطر داشته باشید که هر دستگاه ویپی به مرور زمان و استفاده مداوم، عمر آن کاهش می‌یابد. اما همانطور که توضیح داده شد با رعایت برخی از اقدامات می‌توان تا حد قابل توجهی طول عمر ویپ را افزایش داد. اگر سوال یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، می‌توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین جهت دریافت مشاوره بهتر، می‌توانید با تیم پشتیبانی ویپرزدیلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *