ویپ

ویپینگ MTL و DTL یعنی چه؟

ویپینگ MTL و DTL یعنی چه؟

زمانی که می خواهید یک دستگاه ویپینگ تهیه کنید، ممکن است با اصطلاحات “MTL” و “DTL” برخورد کنید. اینها مخفف اصطلاحات «Mouth To Lung دهان به ریه» و «Direct To Lung مستقیم به ریه» هستند.
در واقع این عبارات سبک‌های مختلف ویپینگ استفاده شده توسط ویپرها را تعریف می‌کنند و به نحوه استنشاق بخار ایجاد شده توسط دستگاه ویپینگ شما مربوط می‌شوند. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این سبک ها و اینکه چگونه می توانند بر نوع دستگاه ویپ شما تأثیر بگذارند، بدانید.

ویپینگ دهان به ریه چیست؟

همان طور که از نام این سبک هم مشخص است به حالتی گفته می شود که بخار دستگاه ویپینگ به داخل دهان و سپس به ریه ها وارد می شود. این سبک از ویپینگ بیشتر برای افراد تازه وارد که در صدد ترک سیگار هستند مناسب است، زیرا عملکرد آن شبیه روشی است که از سیگارشان کام می گیرند.

کدام دستگاه های ویپ دارای کام دهی MTL هستند؟

دستگاه های وناسب ویپینگ ام تی ال معمولا با کویل هایی که دارای مقاومت بالا هستند سازگارند و که این مقاومت بر اساس واحد اهم اندازه گیری می شود.در واقع این دستگاه ها تمایل دارند از کویل هایی با مقاومت ۱ اهم یا بالاتر استفاده کنند.
به بیان دیگر یعنی مایع موجود در مخزن در دمای خنک‌تری بخار می‌شود، بنابراین بخار خنک‌تر و رقیق‌تری تولید می گردد. این بخار تراکمی شبیه به دود سیگار دارد و دلیل دیگری است که چرا دستگاه های طراحی شده برای ویپینگ MTL اغلب مورد علاقه مبتدیان است.

کدام لیکوئیدها برای ویپینگ دهان به ریه مناسب هستند؟

همه مایعات حاوی نسبت مشخصی از مواد تشکیل دهنده یعنی پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین گیاهی (VG) هستند. این نسبت معمولاً روی جعبه یا بطری ذکر می شود. برای دستگاه های دهان به ریه، باید از مایعات الکترونیکی با حداقل نسبت ۵۰ درصد «PG» استفاده کنید.

لیکوئیدهایی با نسبت VG بالاتر غلیظ‌تر هستند، از این رو دستگاه MTL شما در جذب مایعات و گرم کردن سریع آن دچار مشکل می‌شود. این موضوع می تواند منجر به احساس طعم سوختگی در کام ها شود و عمر کویل های شما را کوتاه کند.

نکات مثبت ویپینگ MTL چیست؟

خیلی خلاصه و در چند جمله می خواهیم فواید مثبت این سبک پرطرفدار ویپینگ را ببینیم:

  • شباهت بسیار زیادی به کشیدن سیگار دارد از این رو استفاده از آن برای تمام افراد آسان است.
  • دستگاه هایی با سبک ویپینگ MTL لیکوئید کمتری استفاده می کنند به همین دلیل مقرون به صرفه ترند.
  • طعم رسانی فوق العاده ای دارند.
  • کیت های ام تی ال معمولا ارزان هستند.

ویپینگ مستقیم به ریه چیست؟

این سبک از ویپینگ که به عنوان “sub ohm” هم شناخته می شود، به حالتی گفته می شود که کامی از دستگاه می گیرد به طور مستقیم به ریه ها منتقل شود، دقیقا مثل طوری که نفس می کشیم. این سبک معمولاً توسط ویپرهای با تجربه تر انتخاب می شود زیرا بخاری که تولید می شود متراکم تر است و می تواند برای کاربران جدید کمی اذیت کننده باشد.
البته بسیاری از افراد مبتدی هم به این سبک علاقمندند. همانطور که گفتیم، کام دهی مستقیم به ریه گاهی اوقات به دلیل ابرهای ضخیم تر و بخار گرمتر جذاب است. اگر شما کاملاً مبتدی هستید و فکر می‌کنید که ویپینگ مستقیم به ریه برای شما مناسب‌تر است، کیت‌های ساب اهم سطح ابتدایی بسیار خوبی وجود دارد که می‌توانید از آن ها برای شروع استفاده کنید.

کدام دستگاه های ویپ دارای کام دهی DTL هستند؟

بر خلاف کیت ها و مخازن سبک MTL، سخت افزار دستگاه هایی با سبک DTL به سیم پیچ هایی با مقاومت کمتر از ۱ اهم نیاز دارد. مقاومت کمتر به کویل اجازه می دهد مایع را در دمای بالاتر گرم کند و در نتیجه ابرهای بخار گرم تر و متراکم تری ایجاد می کند.

دستگاه‌های Sub Ohm معمولاً بزرگ‌تر از دستگاه‌های MTL هستند و اغلب دارای صفحه‌نمایش LED با وات متفاوت و تنظیمات دیگری هستند که کاربر می‌تواند برای شخصی‌سازی تجربه بخار آن‌ها را تغییر دهد. به بیان دیگر یعنی استفاده از آنها کمی پیچیده‌تر است و همانطور که اشاره کردیم برای ویپرهای با تجربه‌تر مناسب هستند. با این حال، برخی از دستگاه‌های ساب اهم سطح مبتدی بسیار عالی وجود دارند که برای ویپرهای جدید که می‌خواهند ویپینگ DTL را امتحان کنند، گزینه مناسبی هستند.

کدام لیکوئیدها برای ویپینگ مستقیم به ریه مناسب هستند؟

به دلیل تولید بخار مستقیم کیت‌های DTL یا ساب اهم، باید از لیکوئیدهایی با قدرت نیکوتین کمتر استفاده کنید، زیرا با یک کام مقدار بسیار بیشتری از نیکوتین دریافت خواهید کرد.
برای شروع بهتر است از جویس هایی با نیکوتین ۳ میلی گرم استفاده کنید، سپس اگر حس کردید به اندازه کافی قوی نیست، می توانید مقدار نیکوتین را افزایش داده و سراغ جویس های نیکوتین ۶، ۱۲ و ۱۸ بروید.
ترکیبات موجود در لیکوئید ها برای ویپینگ ساب اهم هم مهم هستند. پروپیلن گلیکول یا (PG) و گلیسیرین گیاهی (VG) دو ماده اصلی در مایعات هستند و نسبت PG & VG بر مناسب بودن آنها برای بخار کردن MTL یا DTL تأثیر می گذارد. ایجوس هایی با حداقل ۵۰ درصد محتوای VG برای استفاده در کیت های ساب اهم مناسب هستند.
جیس هایی با بیش از ۵۰ درصد PG، اغلب در کیت مستقیم به ریه عملکرد خوبی ندارند.

نکات مثبت ویپینگ DTL چیست؟

سبک ویپینگ MTL هم در بین ویپر ها کم طرفدار ندارد! در این بخش به طور مختصر به مهم ترین ویژگی های آن می پردازیم:

  • بخار تولید شده در دسگاه هایی با سبک DTL صاف تر، گرم تر و غلیظ تر هستند.
  • بخار غلیظ تر به معنای نیکوتین بیشتر با هر بار کشیدن است، بنابراین می توانید از قدرت کمتری استفاده کرده و رضایت یکسانی داشته باشید.
  • کیت های مستقیم به ریه اغلب تنظیمات بیشتری دارند از این رو به شما اجازه می دهند دستگاه تان را بیشتر سفارشی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *